XI NIEDZIELA ZWYKŁA – Przypowieść o ziarnku gorczycy

Ewangelia

Mk 4, 26-34

ziarnko gorczycyJezus powiedział do tłumów: „Z królestwem Bożym dzieje się tak, jak gdyby ktoś nasienie wrzucił w ziemię. Czy śpi, czy czuwa, we dnie i w nocy nasienie kiełkuje i rośnie, on sam nie wie jak. Ziemia sama z siebie wydaje plon, najpierw źdźbło, potem kłos, a potem pełne ziarno w kłosie. A gdy stan zboża na to pozwala, zaraz zapuszcza sierp, bo pora już na żniwo”.

Mówił jeszcze: „Z czym porównamy królestwo Boże lub w jakiej przypowieści je przedstawimy? Jest ono jak ziarno gorczycy; gdy się je wysiewa w ziemię, jest najmniejsze ze wszystkich nasion na ziemi. Lecz wsiane, wyrasta i staje się większe od innych jarzyn; wypuszcza wielkie gałęzie, tak że ptaki powietrzne gnieżdżą się w jego cieniu”.

W wielu takich przypowieściach głosił im naukę, o ile mogli ją zrozumieć. A bez przypowieści nie przemawiał do nich. Osobno zaś objaśniał wszystko swoim uczniom.
Nasze spojrzenie

Pierwsza przypowieść uświadamia nam, że Królestwo Boże rozwija się niezależnie od Nas – „ziemia sama z siebie wydaje plon”. Chcemy wszystko natychmiast, nie chcemy czekać a jednak Królestwo Niebieskie wymaga od nas cierpliwości. Jezus uczy nas byśmy to my wpisali się w Boży rytm działania, byśmy poddali się Jego woli.

Druga przypowieść pokazuje, że zakorzenienie w Bogu pozwala na rzeczy niemożliwe w ludzkich oczach. Z pozoru liche i niezauważone w ludzkich oczach ziarenko staje się z czasem pokaźnym drzewem, które daje innym schronienie. Nawet tak niepozorna wiara będzie stopniowo przemieniała nasze życie.

Panie, podaruj mi cierpliwość i pokorę, abym nie narzucał Ci mojej woli, ale posłusznie przyjął Twoje sposoby działania, abym pozwolił ziarnu Twego słowa wzrastać we mnie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s